Produktinformation "Certina DS-2 Lady C049.210.22.116.00"

Certina DS-2 Lady er et elegant dameur, der kombinerer klassisk design med moderne præcision og den robuste DS-teknologi, som Certina har været kendt for siden 1968.  

Uret er fremstillet i rustfrit stål og ses her med stållænke og en elegant perlemorsskive, som giver et naturligt og levende farvespil, der ændrer sig smukt i lyset. Skiven er dekoreret med 7 ægte diamanter i Top Wesselton-kvalitet med VS-SI klarhed. Diamanterne er slebet i 8/8-slibning og har en samlet vægt på 0,014 ct. Viserne og markeringerne er udstyret med Super-LumiNova®, som gør det nemt at aflæse tiden under forhold med begrænset lys. 

Det feminine udtryk understreges af den smukke perlemorsskive med 7 ægte diamanter, mens den fine urkasse og lænke i two-toned rustfrit 316L-stål giver uret et eksklusivt og tidløst look.  

Uret drives af et schweizisk Precidrive™ quartz-værk, der er udviklet til at levere en særdeles høj præcision med en afvigelse på kun omkring ±10 sekunder om året.  

Den elegante skive er beskyttet af ridsebestandigt safirglas med antirefleksbehandling på én side, så uret både er flot og praktisk til hverdagsbrug.  

Med en diameter på 27,8 mm har DS-2 Lady en diskret og feminin størrelse, der sidder elegant på håndleddet. Den er samtidig vandtæt til 100 meter (10 bar) og udstyret med Certinas gennemprøvede DS Concept, der blandt andet omfatter forstærket bagkasse og flere pakninger for øget beskyttelse.  

Certina DS-2 Lady er det oplagte valg til dig, der ønsker et elegant schweizisk ur med eksklusive detaljer, høj præcision og robust kvalitet – perfekt til både hverdag og festlige lejligheder.

Bezel (krans): Rustfrit stål
Diameter: 28 mm
Farve på rem/lænke: Guld og sølv
Glas: Safirglas
Lanceringsår: 2026
Materiale: Rustfrit stål
Rem/lænke: Stållænke-double
Rembredde: 13 mm
Tykkelse: 9 mm
Urskivefarve: Perlemor
Urværk: Kvarts
Vandtæthed: 10 ATM ( 100 meter)